3 najczęstsze przyczyny zatorów w instalacjach sanitarnych
Instalacja sanitarna to jeden z ważniejszych układów w każdym budynku mieszkalnym i użytkowym. Każdy wie, ile kłopotów może sprawić zapchana rura czy niesprawny odpływ w łazience. Jak zadbać o instalację w bloku mieszkalnym, gdzie duża liczba użytkowników niemal gwarantuje problemy z drożnością i prawidłowym działaniem kanalizacji?
Obsługa techniczna nieruchomości, która leży w gestii wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej czy firmy będącej właścicielem budynku, związana jest z zapewnieniem prawidłowego działania instalacji sanitarnej, elektrycznej czy gazowej. Zdarza się jednak, że w jednym bloku mieszkalnym do awarii instalacji sanitarnych dochodzi częściej niż w innym.
To sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Co może być przyczyną powstawania zatorów w instalacji? Jak im zapobiegać?
Błędy konstrukcyjne - złe początki
Jednym z powodów awarii instalacji sanitarnych w blokach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej są błędy konstrukcyjne i wykonawcze. Są one trudne do usunięcia, ponieważ problemem może być samo znalezienie konkretnego miejsca, w którym popełniono błąd. Może się to wiązać z koniecznością kucia podłóg lub ścian. Trzeba to jednak zrobić, aby pozbyć się nawracającego problemu, ponieważ czyszczenie mechaniczne pomoże jedynie na krótką metę. Co może pójść nie tak podczas tworzenia projektu instalacji? Zdarza się, że źle dopasowane są średnice rur, źle je poprowadzono, założono zbyt dużą ilość kolanek lub nie zauważono jakiegoś spadku, czego efektem jest zatykanie się kanalizacji w tym konkretnym miejscu. Podczas budowy instalacji wykonawca mógł zastosować tańszy materiał, jako zamiennik, co mogło wpłynąć na wytrzymałość całej konstrukcji. Podobnie jak niedokładny montaż poszczególnych elementów. Złe wyliczenia mogą doprowadzić do ugięcia rurociągu i zbierania się w nim wody oraz zanieczyszczeń czy wysuwania lub wypychania niedopasowanych uszczelek i powstawania przecieków. Jeśli podejrzewamy taki problem, warto zgłosić się o pomoc do firm specjalizujących się w usuwaniu awarii z tego typu nieruchomości. To zespoły specjalistów mających odpowiednią wiedzę i sprzęt, co pozwoli szybko uporać się z każdą awarią.
Czynnik ludzki kontra mechaniczne uszkodzenie
Kolejnym powodem powstawania zatorów jest mechaniczne uszkodzenie instalacji. Jedną z najczęstszych przyczyn ich powstawania są zapychające się przewody kanalizacyjne poza obszarem budynku. Czyszczenie mechaniczne może nie wystarczyć lub uszkodzić rurę a w efekcie doprowadzić do konieczności wymiany większej liczby rur w pionie. W starych instalacjach dochodzi do pękania połączeń kielichowych, duży ciężar rur i brak odpowiednich mocowań lub ich uszkodzenie choćby przez czas prowadzi do odchyleń od pionu i naprężenia instalacji. Nieprawidłowe ułożenie przewodów pionowych lub poziomych zwiększa ryzyko uszkodzenia instalacji podczas jej czyszczenia. W sieciach zewnętrznych do instalacji dostają się duże obiekty jak szmaty, kamienie czy cegły. Przewody pękają i zapadają się również z braku regularnego czyszczenia oraz wskutek destrukcyjnego działania szczurów. Gryzonie to duży problem na osiedlach miast. Ostatnia często wymieniana przyczyna zatorów wiąże się z nieprawidłowym korzystaniem z instalacji. Nie można zapominać o działaniach samych użytkowników. Małe dzieci wrzucają do toalety zabawki, dorośli na przykład resztki z obiadu, które prowadzą do zastoju wody w całym pionie. Zbierające się od lat nieczystości, fusy, włosy, zwężają światło rur. Szybciej dochodzi do ich zapchania: częściowego lub całkowitego oraz uszkodzenia pionu i zalewania mieszkań.