Jak dbać o instalacje odgromowe?
Instalacja odgromowa ma za zadanie przejmować na siebie napięcie, które powstaje w wyniku wyładowania atmosferycznego i bezpiecznie odprowadzać je do ziemi. Jeśli energia, z jaką uderzy piorun, nie zostanie przejęta przez instalację, to można spodziewać się zniszczeń budynku, uszkodzeń sprzętów podłączonych do sieci, a nawet pożaru domu. Instalacja odgromowa powinna zostać zaprojektowana i wykonana przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Wówczas można mieć pewność, że spełni swoje zadanie w 100%.
Kontrolę instalacji odgromowej należy zlecać dwa razy do roku. Przeglądy elektryczne obejmują weryfikację miejsc połączeń zwodów i przewodów odprowadzających i uziemiających. Celem audytu jest wykluczenie najczęstszych awarii, takich jak rozłączenie przewodów, czy też korozja mocowań. Elektrycy w czasie inspekcji dokonują pomiaru rezystencji uziomów, a otrzymane wyniki zapisują w protokole pomiarów, które należy przechowywać wraz z całą dokumentacją techniczną instalacji. O nieprawidłowościach świadczy podwyższona wartość rezystencji.
Co wpływa na skuteczność instalacji odgromowej?
O tym, czy instalacja odgromowa ochroni nas przed skutkami wyładowań atmosferycznych, decydują regularne kontrole oraz właściwie przeprowadzone prace wykonawcze i projektowe. Kluczowe jest obliczenie wskaźnika zagrożenia piorunowego, który stanowi wypadkową wielkości i wysokości budynku oraz jego lokalizacji. Bierze się pod uwagę także technologię budowy. Obliczenia stanowią podstawę doboru właściwych komponentów i osprzętów potrzebnych do wykonania instalacji. Kolejna kwestia to jakość materiałów – instalacja odgromowa powinna zostać wykonana z certyfikowanych i objętych normami wyrobów. Oprócz tego na skuteczność instalacji wpływa staranność wykonania, zwłaszcza połączeń, które powinny być zespawane lub skręcone śrubami zaciskowymi.