Jak działa zasilanie awaryjne agregatami prądotwórczymi?
Agregaty prądotwórcze zapewniają zasilanie w przypadku awarii prądu. Generatory prądotwórcze, bo tak inaczej określa się te urządzenia, używane są nie tylko w zakładach przemysłowych, handlowych, komercyjnych itp., ale i w domach prywatnych. Okazują się niezastąpione w sytuacjach, gdy dochodzi do częstych przerw w dostawie energii elektrycznej lub też, kiedy tego rodzaju awarie mogłyby przyczynić się do poważnych strat.
Działanie agregatów prądotwórczych w przypadku awarii prądu
Agregaty prądotwórcze zapewniają zasilanie rezerwowe, gdy dochodzi do awarii prądu. Urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, służy do wytwarzania energii elektrycznej. Może zasilać wybrane lub wszystkie sprzęty podłączone do konkretnej sieci.
Działanie agregatu opiera się na pracy silnika spalinowego i prądnicy. Wyróżniamy silniki spalinowe, diesel, gazowe i benzynowe, zatem można wybrać urządzenie adekwatnie do typu paliwa, które ma być stosowane.
Agregat prądotwórczy to urządzenie elektromechaniczne, co oznacza, że jego działanie polega na przetwarzaniu energii mechanicznej na energię elektryczną. Energia powstała w wyniku spalania paliwa zamieniana jest w energię mechaniczną, która wprawia w ruch wirnik prądnicy. Wirnik obraca się i generuje siłę elektromotoryczną. Za sprawą zmiany strumienia magnetycznego wytwarzany jest prąd elektryczny w obwodzie stojana.
Zasadę działania agregatu prądotwórczego porównać można do alternatora samochodowego, z tą różnicą, że prądnica jest napędzana głównym wałem źródła napędu, a nie paskiem.
Jak dobrać odpowiedni agregat prądotwórczy?
Podczas doboru agregatu prądotwórczego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba uwzględnić rodzaj obiektu, który ma korzystać z urządzenia w przypadku awarii prądu. Oczywiste jest, że zupełnie inne potrzeby mają budynki jednorodzinne niż np. firmy produkcyjne. Warto przeanalizować takie parametry jak m.in. moc znamionowa agregatu, długość nieprzerwanej pracy, pojemność skokową itd.
Chcąc wyposażyć się w urządzenie do zasilania awaryjnego, można zdecydować się na jego zakup lub skorzystać z możliwości wypożyczenia agregatu prądotwórczego.