Jak prawidłowo podłączać lampy?
Do montażu lampy potrzebny będzie śrubokręt z kontrolką przepływu prądu, czyli tak zwana próbówka lub zwykły izolowany śrubokręt i miernik prądu. Przed przystąpieniem do prac należy odłączyć dopływ prądu. Z sufitu powinny być wyprowadzone trzy kable – dwa fazowe i jeden neutralny. Dodatkowy czwarty kabel to przewód ochronny, czyli uziemienie. Z każdego przewodu trzeba zdjąć około 3 cm izolacji wygiąć je w taki sposób, aby się ze sobą stykały.
Kable można rozpoznać po kolorach – zazwyczaj czarna lub brązowa izolacja świadczy o przewodzie fazowym, a niebieska o neutralnym Przewód uziemiający najczęściej ma kolor żółto-zielony. Do włącznika światła podłączone są przewody fazowe, a przewód zerowy biegnie do skrzynki rozdzielczej.
W zestawie z lampą powinna być dołączona kostka, za pomocą której łączy się przewody. Najpierw należy poluzować śrubę w kostce, a następnie wprowadzić końcówkę przewodu i dokręcić. Zazwyczaj na kostce zaznaczone są otwory na poszczególne rodzaje kabli. Na końcu należy owinąć każdy przewód osobno taśmą izolacyjną.
Co zrobić, jeśli lampa nie świeci?
Gdy po włączeniu bezpieczników lampa nie świeci, to warto odłączyć dopływ prądu i sprawdzić, czy wszystkie przewody zostały prawidłowo podpięte. Jeśli pomimo prawidłowego montaż lampa nadal nie świeci, to trzeba wezwać serwis elektryczny, zwłaszcza jeśli ta sama lampa zamontowana w innym miejscu działa bez zarzutu. Możliwe, że problem tkwi w innym miejscu i konieczna jest wizyta fachowca. Niektóre usterki mogą wykryć i rozwiązać wyłącznie profesjonaliści dysponujący odpowiednim sprzętem a naprawa instalacji elektrycznej na własną rękę jest nie tylko niezalecana, ale także niebezpieczna. Może się okazać, że w obrębie instalacji uszkodzony jest jakiś przewód i trzeba zlokalizować miejsce usterki.