Jak przygotować budynek do zimy?
Nadejście zimy wiąże się nie tylko z wymianą garderoby i krótkimi, zimnymi dniami. Liczy się również sprawdzenie i odpowiednie przystosowanie budynków do zmian, jakie przyniesie zimowy okres. Przygotowania do chłodnych miesięcy należy rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych mrozów. Poprawne zabezpieczenie obiektów przed niskimi temperaturami pozwala na spore oszczędności oraz jest gwarancją tego, że w środku zimy nie dojdzie do kłopotliwych i kosztownych awarii. Warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, by nie dać się zaskoczyć chłodnej aurze i cieszyć ze sprawnie funkcjonujących instalacji nawet w najmroźniejsze dni.
O co warto zadbać przed nadejściem zimy?
Przed nadejściem zimy warto dokonać przeglądów instalacji grzewczych w budynkach. Istotna jest kontrola każdego systemu ogrzewania, od instalacji elektrycznych, gazowych, aż po instalacje korzystające z opału stałego. W przypadku tego ostatniego, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego koniecznie należy sprawdzić i, jeśli zajdzie taka potrzeba, wyczyścić komin. Czynność ta zapewni sprawne funkcjonowanie całego systemu i zagwarantuje bezpieczeństwo przed dymem, który mógłby przedostać się do pomieszczeń w przypadku niedrożności. Zbagatelizowanie tej kwestii może nieść tragiczne skutki.
Koniecznie trzeba też naprawić wszelkie ubytki i pęknięcia, zarówno na kominie, jak i na dachu. Dobrze jest też oczyścić piec i zgromadzić odpowiedni zapas opału na zimne miesiące. W przypadku korzystania z energii cieplnej z centralnej sieci grzewczej istotne jest sprawdzenie szczelności grzejników i ich odpowietrzenie. Przy kontroli instalacji gazowej z kolei kluczowa jest ocena szczelności zaworów oraz całych przewodów. Wszelkie niedogodności należy niezwłocznie usunąć jeszcze przed rozpoczęciem regularnego korzystania z instalacji.
Nie należy również zapominać o przeglądzie dachu i elewacji. Różnego rodzaju ubytki koniecznie trzeba naprawić, by nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń, które mogą powodować niskie temperatury. Uszczelnienie elewacji jest też kluczowe w celu ograniczenia wydostawania się ze środka ciepłego powietrza. Znaczenie odgrywa również oczyszczenie rynien, których drożność mogły zablokować spadające z drzew jesienne liście i gałązki. Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie i przeczyszczenie kratek wentylacyjnych. W systemach mechanicznych często niezbędna jest wymian filtrów w rekuperatorze.
Co jeszcze należy zabezpieczyć przed zimą?
Chcąc ograniczyć wydatki na ogrzewanie, warto też skontrolować szczelność okien i drzwi, przez które ucieka najwięcej ciepła. Przyda się do tego specjalny środek uszczelniający taki jak np. pianka poliuretanowa lub silikon. Jeśli jednak przepływ powietrza jest za duży, należy skontaktować się z fachowcem, który odpowiednio dokręci rozregulowane okna. Oprócz tego istotną rolę odgrywa również przegląd instalacji kanalizacyjnej. Jej niedrożność spowodowana np. zasypaniem przez śnieg, może być przyczyną ulatniających się przykrych zapachów. Nadto, ważne jest też zamknięcie zewnętrznych dopływów wody.