Jak wykonać uziemienie?
Uziom to elektryczne połączenie z ziemią. Uziemienie najczęściej wykonuje się w celu ochrony przed przepięciami, które mogą doprowadzić do uszkodzeń sprzętów elektronicznych a w skrajnych przypadkach także do pożaru. Może zatem pełnić funkcję ochronną lub odgromową. Uziom można przygotować na cztery sposoby:
- Uziom fundamentowy – wykonywany na etapie wylewania fundamentów, w których zatapia się metalowy pręt;
- Uziom szpilkowy – uziemienie pionowe to element instalacji odgromowej, która ma za zadanie odprowadzać zbyt wysokie napięcie do gruntu bez możliwości powrotu do sieci elektrycznej;
- Uziom otokowy – montowany jest wzdłuż ścian zewnętrznych w odległości około metra od budynku;
- Uziom kratowy – składa się z kraty o oczkach o różnej wielkości.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest uziom pionowy. Warto jednak pamiętać, że pręt powinien być wbity na głębokość co najmniej 3 metrów. Dodatkowo można podpiąć uziom otokowy – specjalną taśmę trzeba wkopać poniżej poziomu zamarzania gruntu. Uziom musi być podłączony do instalacji elektrycznej oraz przewodu odprowadzającego.
Pomiary i projekt uziemienia
Uziemienie ma za zadanie obniżyć napięcia krokowe i dotykowe do poziomów napięć rażeniowych długotrwale dopuszczalnych. Rezystencja uziemienia musi być mniejsza niż 10 Ω. Serwis elektryczny przed wykonaniem uziemienia dokonuje pomiarów rezystywności gruntu, co pozwala dokładnie określić głębokość, na jakiej powinny znaleźć się pionowe elementy uziemienia. Im mniejsza rezystywność, tym łatwiejszy jest sposób wykonania uziomu. Najbardziej rozbudowanych instalacji wymagają grunty skaliste i piaszczyste.
Na podstawie dokonanych pomiarów można przygotować projekt uziemienia i określić ilość potrzebnych materiałów. Każda instalacja składa się z uziomu, przewodu uziemiającego, zacisku probierczego i szyny uziemiającej.