Na czym polega wymiana WZL?
WLZ, czyli wewnętrzna linia zasilająca, to podstawowy, a zarazem najważniejszy element każdej instalacji elektrycznej. Łączy infrastrukturę dostawcy energii elektrycznej z obiektem, do którego doprowadzony jest prąd. Jest to linia elektryczna niezbędna do przesyłu energii elektrycznej. Ze względu na istotną rolę, jaką spełnia wewnętrzna linia zasilająca, wszelkimi czynnościami związanymi z jej wymianą powinni zajmować się wyłącznie wykwalifikowani specjaliści.
Kiedy dokonywana jest wymiana WLZ?
Wymiana WLZ najczęściej przeprowadzana jest w starszych budynkach, takich jak kamienice. W przypadku tego typu obiektów bardzo często instalacje elektryczne nie spełniają wymogów współczesnych standardów zużycia energii elektrycznej. Konieczne jest więc odpowiednie zaprojektowanie i zainstalowanie wewnętrznej linii zasilającej, aby zapewniała nie tylko bezpieczeństwo, ale i wydajność.
W praktyce jednak konieczność wymiany WLZ dotyczy różnych obiektów, począwszy od budynków użytkowych, skończywszy na blokach czy domach jednorodzinnych. W każdym przypadku należy skorzystać z usług doświadczonych fachowców, którzy mają stosowne doświadczenie i kwalifikacji do przeprowadzania takich prac. To zadanie możesz powierzyć naszej firmie, która specjalizuje się w serwisie instalacji elektrycznych.
Wymiana WLZ — najważniejsze czynności
Kluczowym zadaniem jest dostosowanie odpowiednich parametrów wewnętrznej linii zasilającej, które zależą od takich czynników, jak m.in. odległość przyłącza od rozdzielnicy, wielkość mocy przesyłowej, wartość zabezpieczenia przedlicznikowego, sposobu prowadzenia linii. Przewody wchodzące w skład WLZ prowadzone są wewnątrz budynku, w miejscach łatwo dostępnych, takich jak np. klatka schodowa. Możliwe jest też przeprowadzenie przewodów w wydzielonych kanałach czy szybach instalacyjnych (np. w budynkach wielorodzinnych).
Wewnętrzne linie zasilające powinny być poprowadzone jako linie trójfazowe o układzie: TN-S, TN-C-S, w niektórych przypadkach również TT lub IT. Symbole te oznaczają różne układy sieciowe. Przewody umieszczone na ścianach budynku muszą być również odpowiednio zabezpieczone przed działaniem promieni UV.