Na czym polega zmiana mocy przyłączeniowej?
Mocą przyłączeniową nazywamy moc, którą dysponuje użytkownik instalacji elektrycznej w konkretnym budynku. W praktyce najczęściej jest to moc, która wystarcza do tego, aby korzystać ze wszystkich sprzętów elektrycznych, które znajdują się w obiekcie. Jej wartość jest określana w umowie przyłączeniowej, a deklaruje ją właściciel budynku. Na przykład w domach jednorodzinnych najczęściej jest to od 8 do 12 kW. Jeżeli moc przyłączeniowa zostanie przekroczona, może dojść do awarii. Jeżeli w budynku mają pojawić się urządzenia, które potrzebują dużej ilości energii, konieczna może okazać się zmiana mocy przyłączeniowej.
Jak zmienić moc przyłączeniową?
Jeżeli właściciel budynku zdecyduje się na zmianę mocy przyłączeniowej, w pierwszej kolejności musi złożyć stosowny wniosek. Jest to taki sam dokument, który wypełniał w przypadku przyłącza nowego budynku, trzeba jednak na nim zaznaczyć, że chodzi o zmianę. Należy w nim podać wartości obecnej oraz docelowej mocy przyłączeniowej. W zależności od tego, jakie parametry ma istniejące przyłącze, może okazać się, że większa moc będzie dostarczana przy jego pomocy albo konieczne będzie wykonanie serwisu elektrycznego i wymiana bądź przebudowa przyłącza.
Kiedy warto zdecydować się na zmianę mocy przyłączeniowej?
Czasami zdarza się tak, że właściciel budynku, który deklaruje wartość mocy przyłączeniowej, nie jest w stanie określić, czy i kiedy zapotrzebowanie się zmieni. Wystarczy jednak, że po kilku latach w obiekcie pojawią się urządzenia, które potrzebują dużej ilości energii, na przykład klimatyzacja albo w domu zamieszka więcej osób, aby okazało się, że zadeklarowana wcześniej wartość jest niewystarczająca.
Wówczas naturalnym zjawiskiem będą awarie instalacji czy „wybijanie” korków, z którym każdy się spotkał. W takim przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem jest decyzja o zmianie mocy przyłączeniowej, ponieważ są to sygnały, że w obwodzie jest zbyt mało mocy, aby wystarczyła do obsługi wszystkich urządzeń, które wymagają połączenia do energii elektrycznej.