Remonty zawilgoconych budynków
Zawilgocenia ścian oraz związane z nimi pojawianie się wykwitów i plam to problem występujący w wielu budynkach, zwłaszcza tych starszych. Zazwyczaj jest on związany z tym, że podczas budowy nie wykonano odpowiednich izolacji i nie przewidziano tego, że pojawi się podwyższone narażenie na wilgoć lub grunt bedzie podmiękał i w piwnicach zacznie pojawiać się woda.
Ściany, na których pojawiają się ślady wilgoci, zaczynają wyglądać nieestetycznie, łuszczą się ich powłoki malarskie, a od strony zewnętrznej zaczyna odpadać tynk. Zbyt wysoki poziom wilgoci we wnętrzach wpływa również negatywnie na zdrowie przebywających w nich osób, ponieważ rozwijające się często w tych warunkach pleśnie i grzyby stają się przyczyną alergii oraz schorzeń układu oddechowego.
Metody osuszania
Najprostszą metodą osuszania wilgotnego budynku jest jego wietrzenie podczas suchej i ciepłej pogody, jaka występuje najczęściej latem. Dodatkowo stosuje się w tym przypadku nagrzewnice podnoszące temperaturę we wnętrzu i zwiększające parowanie. Jednak ten sposób działa tylko doraźnie i w przypadku jednorazowych zawilgoceń, nie usuwa natomiast ich przyczyn.
Jeśli problemem jest niewystarczająca izolacja ścian budynku i podsiąkanie wody z gruntu, to niezbędne staje się podjęcie bardziej specjalistycznych działań. Wtedy potrzebne będzie wykonanie (lub poprawienie istniejącej) izolacji pionowej chroniącej fundamenty przed wchłanianiem wody z gruntu oraz izolacji poziomej odcinającej wilgoci drogę kapilarną, tak aby nie przedostawała się do coraz wyższych partii budynku. Poza tym, jeśli mur pokryty jest wykwitami plesni lub grzyba, należy zastosować odpowiednie środki chemiczne, aby dokładnie oczyścić ściany.
Do wykonywania takich prac najlepiej wynająć sprawdzoną ekipę remontową, która najpierw obejrzy budynek i zależnie od tego, w jakim jest stanie, zaplanuje oraz wykona wszystkie niezbędne zabiegi, aby go osuszyć, zabezpieczyć przed ponownym zawilgoceniem i zniszczyć siedliska pleśni.