Usługi podnośnikami - w jakich sytuacjach są wykorzystywane?
Podnośniki to urządzenia dźwignicowe, wyróżniające się platformą lub koszem, które zamocowane są na końcu ramienia hydraulicznego. Stanowią doskonałą alternatywę dla rusztowania oraz drabiny, gdyż umożliwiają bezpieczne i wygodne wykonywanie różnego rodzaju prac na wysokościach. Podczas gdy na budowie najlepiej sprawdzą się podnośniki nożycowe, w trakcie prac konserwatorskich budynku stosuje się podnośniki przegubowe.
Podnośniki nożycowe
Podnośniki nożycowe wznoszą się do wysokości 14 metrów i są w stanie udźwignąć nawet bardzo duże ciężary. Najczęściej używa się ich do:
- malowania budynków
- montażu oraz czyszczenia elewacji
- prac elektrycznych
- prac blacharskich
- prac dekarskich
- montażu oświetlenia, ocieplenia, instalacji wentylacyjnych i konstrukcji stalowych.
Ich elektryczne wersje przeznaczone są głównie do prac wykończeniowych wewnątrz budynku. Posiadają udźwig na poziomie od 200 do ponad 400 kg. Spalinowe posiadają dużo silniejsze silniki i mają udźwig na poziomie ponad 1000 kg.
Podnośnik przegubowy
Drugim rodzajem podnośników są podnośniki przegubowe, przeznaczone przede wszystkim do prac na dużych wysokościach. Najlepiej sprawdzają się podczas montażu instalacji elektrycznych, a także w pracach wykończeniowych w trudno dostępnych miejscach.
Chętnie używane są przez firmy, zajmujące się obsługą techniczną nieruchomości. W jej ramach, właśnie dzięki podnośnikom, można sprawnie przeprowadzić wycinkę drzew, usunąć niebezpieczne oblodzenia, odśnieżyć dachy lub w okresie świątecznym zamontować ozdoby, w postaci kolorowych lampek.
Korzystając z podnośników nie powinniśmy zapominać o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa osobom, obsługującym maszynę. Dlatego operować podnośnikami mogą jedynie osoby do tego przeszkolone. Podnośnik musi być regularnie konserwowany oraz serwisowany, a podłoże, na którym stoi maszyna musi być poziome oraz zwarte. W jej pobliżu nie mogą znajdować się linie wysokiego napięcia.