Wszystko co trzeba wiedzieć o instalacji alarmowej
Instalacje alarmowe mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych i biurach, urzędach i obiektach użytku publicznego, a także domach i mieszkaniach prywatnych. Zabezpieczają przede wszystkim przed włamaniami, a także innymi zagrożeniami. Sprawne działanie instalacji alarmowej w dużej mierze zależy od profesjonalnie wykonanego montażu. O czym trzeba wiedzieć, decydując się na ich zastosowanie.
Instalacja alarmowa - o czym pamiętać przed jej zamontowaniem
Instalacje alarmowe służą zabezpieczaniu budynków przed włamaniem. Systemy te nie są skomplikowane w obsłudze przez użytkowników, jednak wymagają profesjonalnego montażu.
Każda instalacja alarmowa składa się z wielu współpracujących ze sobą urządzeń, które mają za zadanie wykrywanie zdarzeń niepożądanych i alarmowanie o tych zajściach. Najważniejszym punktem każdego systemu jest centrala, która steruje pracą instalacji. Należy ją umieścić w miejscu niewidocznym dla osób postronnych, jednak dostępnym dla użytkowników. W centrali najczęściej znajduje się panel obsługi, który umożliwia m.in. włączanie i wyłączanie systemu czy zmianę parametrów ustawień.
Do urządzeń współpracujących z centralą zaliczamy przede wszystkim czujki, sygnalizatory, detektory, urządzenia komunikacyjne itd. Obecnie systemy alarmowe często korzystają z monitoringu, a także funkcji powiadomień na telefon.
Instalacja alarmowa a instalacja elektryczna
Montaż instalacji alarmowej warto przeprowadzić łącznie z instalacją elektryczną. Oczywiście możliwe jest wykonanie jej później, w istniejącym już obiekcie, jednak prace wówczas mogą trwać dłużej i będą generowały dodatkowe koszty. Układając okablowanie wraz z elektryką cały proces przebiegnie sprawniej i bez konieczności niszczenia ścian. Co więcej, można w ten sposób skutecznie uniknąć ewentualnych błędów przy rozprowadzaniu kabli.
Zaleca się, aby przewody instalacji alarmowej znajdowały się w odległości co najmniej 40 cm od elektrycznych. Zbyt bliskie umieszczenie ich względem siebie może powodować zakłócenia. Warto przestrzegać tej zasady, jednak nie zawsze jest to możliwe. W praktyce niekiedy dochodzi do położenia przewodów w niewielkim dystansie od siebie, co nie jest odczuwalne przez system alarmowy. Konieczność zachowania określonego dystansu zależy od warunków instalacji, charakteru obciążenia i kilku innych czynników, które muszą być wzięte pod uwagę przez monterów. Przykładowo, w zakładach przemysłowych czy fabrykach w przewodach elektrycznych płynie prąd, który ma na celu zasilanie wielkich silników. W związku z tym zbyt bliska odległość przewodów rzeczywiście może mieć negatywny wpływ na transmisję. W domach jednorodzinnych czy biurach tego rodzaju zakłócenia nie powinny występować lub będą niezauważalne. Niemniej jeśli to możliwe, należy zachowywać dystans.